Čelovka je šikovný pomocník do dielne, na záhradu aj na športové aktivity

Čelovka je veľmi šikovný pomocník, ktorý nám poslúži, keď je hmla, šero alebo dokonca tma. Pri práci alebo počas chôdze máme voľné ruky a napríklad pri jazde na bicykli alebo na lyžiach svieti v smere nášho pohľadu. Bežne ju používajú hasiči, poľovníci alebo policajti. Vzhľadom na to, že výber je naozaj široký, je potrebné sa zamerať na niekoľko dôležitých faktov. Patria medzi ne podmienky, pri ktorých budeme čelovku používať, ako často bude čelovka v prevádzke alebo pre koho je určená.

Základné parametre dôležité pri výbere

Do základných parametrov patrí okrem hmotnosti, výdrže a odolnosti aj svetelný tok, maximálny dosvit a druh napájania.

Svetelný tok


Niekedy býva označovaný ako svetelný výkon a udáva intenzitu čelovky. Jednotkou je jeden lumen.

  • Čelovky so svetelným tokom menej ako 100 lúmenov sú vhodné na domáce použitie, napríklad keď nefunguje elektrina alebo pre prípad večerného venčenia štvornohého maznáčika.
  • Svetelný tok 100 - 400 lúmenov je vhodný pre outdoorové aktivity
  • Svetelný tok väčší ako 400 lúmenov je ideálna voľba do náročných podmienok na profesionálne použitie alebo na extrémne športové aktivity.

Dosvit

Určuje vzdialenosť osvetlenia. Na bežné aktivity postačí dosvit 50 metrov. Pre športové aktivity je vhodnejšou voľbou dosvit dlhší. Väčšina čeloviek ponúka viacero režimov, ktoré sa dajú v priebehu používania upravovať. Čím bude čelovka výkonnejšia, tým dlhšia bude mať dosvit. Bohužiaľ je potom nižšia doba svietenia.

Napájanie

To vyberáme podľa početnosti a spôsobu používania. Najčastejšie sa jedná o batérie gombíkové, mikrotužkové AAA, ceruzkové AA, lítiové alebo Li-ion akumulátory.

Gombíkové batérie sa používajú predovšetkým pri čelovkách s nižším výkonom alebo pri tých, ktoré majú menšie rozmery. Najčastejším variantom sú batérie mikrotužkové a ceruzkové. U výkonnejších čeloviek sa potom stretneme s batériami lítiovými alebo Li-ion akumulátormi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad&techka s.r.o.